Americká kamna jsou králem ve vytápění a na první pohled je hned poznáte. Jsou bohatě zdobená a složená z několika druhů materiálů.
Jejich technické provedení je promyšlené na takové úrovni, že se v nich původně zatopilo pouze jednou, a to vystačilo na celou topnou sezónu.
Materiál amerických kamen je velice pestrý. Základ tvoří celolitinový základ se slídovými okýnky. Dalším materiálem je mosaz, která se používala na doplňky a nikl, který nebyl jen pro dekoraci, ale především se díky němu zvětšovala tepelná plocha.
Kvůli skladbě materiálu mají tato kamna hmotnost až 250 kg, proto se doporučuje je pokládat na litinovou podložku, na které se jejich váha rozloží.
Pár slov o původu amerických kamen
Původ amerických kamen je kde jinde než v Americe. České země je poprvé shlédly v roce 1892. Majiteli těchto kousků byl například hrabě Šternberk či Karel Čapek.
Technická stránka amerických kamen
Po technické stránce jsou americká kamna velice dobře promyšlená. Za prvé se v nich podpalovalo jen na podzim a vyhasla až na jaře, byla tzv. stáložárná. Také s přikládáním si majitelé nemuseli lámat hlavu, protože stačilo přikládat jen dvakrát denně. Dáte tato kamna ohřívají vzduch u podlahy a teplo tak neunikalo do komína.
A jak je to dnes s americkými kamny?
Americká kamna se již nevyrábí, ale příznivci tohoto stylu je mohou sehnat ve specializovaných obchodech či bazarech. Často ale bývají kamna poškozena, proto je nutná jejich rekonstrukce. Pokud máte jakékoliv otázky k americkým kamnům či jejich rekonstrukci, zeptejte se pomocí formuláře níže.
Čím topit v amerických kamnech?
Dříve se topilo v amerických kamnech koksem nebo antracitem, dnes se využívá především suché tvrdé dřevo nebo dřevěné brikety. Regulace tepla je závislá na uzavření záklopky.