Kachlová kamna nás v našich obydlích hřejí už po mnohá staletí a v některých případech to platí doslova! K jejich nesporným výhodám patří nejen působivý a majestátní vzhled, ale také řada praktických výhod, které naleznou své uplatnění i v 21. století.
V čem jsou specifická, co umí nabídnout a proč je o ně zájem i dnes? Na tyto i další otázky se vám pokusíme odpovědět na následujících řádcích.
Historie kachlových kamen
První kachlová kamna se začínají objevovat na konci středověku v alpských oblastech na území dnešní Itálie a Švýcarska. V průběhu dalšího vývoje byl kladen důraz nejen na jejich funkci, ale čím dál více také na umělecké zpracování, díky čemuž máme dnes možnost na starých hradech a zámcích obdivovat skutečné kamnářské skvosty.
V polovině 19. století dochází v Evropě k rozmachu průmyslové výroby nejen kachlů, ale také kamen. Od této doby je tedy možné kamna dělit na ta individuálně stavěná a sériově vyráběná. Na přelomu 19. a 20. století jsou již kachlová kamna neodmyslitelnou součástí každého městského bytu.
V Čechách sloužila kachlová kamna jako hlavní zdroj tepla ve všech venkovských staveních a roubenkách, kde jim patřilo dominantní místo často uprostřed jediné obytné místnosti. Kamna sloužila k vytápění, vaření, ohřevu užitkové vody a často k nim patřila také lavice nebo vyhřívané ležení.
Kachlová kamna a topení v nich
Základním kamenem dnešních kachlových kamen je buď kamnová vložka nebo samostatné topeniště s dvířky, které je doplněno tahovým systémem a vnějším pláštěm neboli obestavbou.
Samotné topení kachlovými kamny je komfortní záležitostí, jelikož jsou kamna konstruována pro jednorázové spálení většího množství dřeva a více se do nich nepřikládá. Jak dřevo hoří, produkuje horké spaliny, které procházejí tahovým systémem a skrze něj předávají své teplo do obezdívky kamen. To je následně po řadu hodin postupně uvolňováno do prostoru tzv. sáláním.
Sálavé teplo, které kachlová kamna uvolňují, má navíc nemalou řádku výhod. Zatímco konvekční teplo produkované radiátory či klasickými krbovými kamny ohřívá primárně vzduch proudící kolem, teplo sálavé se šíří prostřednictvím vlnění a ohřívá předměty, podlahu a živé bytosti v dosahu. Díky tomu nevíří prach, nepřepaluje vzduch a jelikož je vlnová délka sálavého tepla podobná slunečním paprskům, je pro lidské tělo na jedné straně zdravé, na druhé straně pak velmi příjemné!
Kachlová kamna a vytápění celého domu
Jak již víme, dříve vytápěla kachlová kamna často jedinou obytnou místnost domu. Dnešní domy mají ale obytných pokojů výrazně více. Jsou tedy kachlová kamna vhodná i do moderních staveb? Jistě!
Hypokaustní vytápění
První variantou umožňující vytápět celý dům je tzv. hypokaustní vytápění. Jedná se o soustavu uzavřených kanálů, kterými proudí horký vzduch. Ten podobně jako v případě kamen předává své teplo do obezdívky, která jej následně uvolňuje sáláním.
Teplovodní výměník
Druhou variantou je zabudování teplovodního výměníku. V tomto případě je teplo získané ze spalování dřeva předáváno do vody, která je následně prostřednictvím topné soustavy distribuována do radiátorů či podlahového topení. Výhodou kachlových kamen s teplovodním výměníkem je možnost vytápění i z hlediska půdorysu vzdálených místností.
Obrovskou výhodou kachlových kamen je jejich stavba na míru, což s sebou nese téměř neomezené možnosti z pohledu funkce i designu.
Výběr kachlů
V naší nabídce naleznete buď kachle značky K&K Poker z Bechyně nebo kachle od rodinné firmy Sommerhuber, která se jejich výrobě věnuje již více než 500 let.
Vaření a pečení
Říká se, že nejlepší kachna i buchty se pečou v troubě kachlových kamen. K vaření a pečení sloužila kachlová kamna od nepaměti a nejinak je tomu i dnes. Proto si do nich můžete nechat zastavět troubu, plotnu na vaření a nebo kupříkladu nádrž na ohřev užitkové vody, což využijí především majitelé chalup na samotě.
Lavice a ležení
Kachlová kamna bývají často doplněna o lavici nebo rovnou ležení. Tyto prvky vytváří ve spolupráci se sálavým teplem ideální prostor pro odpočinek a relaxaci. A věřte, že nenajdete návštěvu, která by nechtěla strávit noc za pecí!
Zadní přikládání
Pokud to dispozice vašeho domu umožňuje, dají se kamna vybavit zadním přikládáním například z technické místnosti či chodby. Výhodou tohoto řešení je, že veškerá špína z uskladněného dřeva se vyhne obytným místnostem.
Ekonomika kachlových kamen
Pořízení kachlových kamen není už z principu levnou záležitostí. Vyplatí se taková investice? Rozhodně ano! Vezmeme-li v potaz extrémně dlouhou životnost kamen, minimální nároky na údržbu, vysokou účinnost spalování a nízkou cenu palivového dřeva, vrací se počáteční investice v průměru do pěti let.
Stavba kachlových kamen
Stavba kachlových kamen je skutečný kumšt a pokud zvažujete jejich pořízení, měli byste věnovat velkou pozornost výběru dodavatele. Ten by měl na jedné straně disponovat důvěryhodnými referencemi, na straně druhé by měl držet patřičné certifikáty a zároveň být členem buď Cechu kamnářů nebo Kamnářského institutu. Zcela zásadní je z pohledu budoucího užívání správné dimenzování topného výkonu celých kamen. Pokud by totiž byla kamna jen lehce předimenzována, budou prostor přetápět a o nějaké tepelné pohodě nebude moci být řeč. Navíc průměrná kachlová kamna sálají po jedom zatopení více než 10 hodin z čehož pramení, že budou-li předimenzována, nepomůže vám ani větrání.
Rádi byste si kachlová kamna prohlédli a vyzkoušeli na vlastní oči? Pak navštivte naší prodejnu v Pečkách, kde je pro vás máme vystavená, funkční a rádi vám v nich na přání zatopíme.
Zvažujete, že byste se stali hrdými majiteli kachlových kamen? Napište nám své představy a nechte si zdarma a nezávazně zpracovat cenovou nabídku i 3D vizualizaci.
Naše reference - kachlová akumulační kamna
Akumulační kamna s velkoplošnými kachlemi jsou nejen místem odpočinku a relaxace, ale také efektivním a ekonomicky výhodným zdrojem tepla pro celý dům. Poznejte jejich výhody v článku a videu umístěném pod odkazem níže.